Istotne aspekty wyboru własnych czterech kątów

486jatoja.jpgPodejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje firma deweloperska, a nieruchomością z tzw. „drugiej ręki”. Pomimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga spokojnego rozważenia oraz analizy swoich oczekiwań. W naszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim interesującym się nabyciem mieszkania, najważniejsze z  przesłanek, warunkujących wybór między rynkiem pierwotnym, a wtórnym.

Lokalizacja mieszkania

Umiejscowienie jest bezsprzecznie istotnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. Jest to aspekt, w dużym stopniu wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości.

Budynki mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie są z reguły zlokalizowane na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, wadą - przymus dojazdu np. do pracy.

Osobom zainteresowanym lokalem bliżej centrum miasta zostaje wyszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W takim wypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą cenę, jaką będą musieli uiścić za własne eM.

Stan zaawansowania inwestycji

    
Niejednokrotnie decyzja o  zakupie lokalu mieszkalnego od dewelopera zapada jedynie na podstawie analizy przedstawionych wizualizacji budowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.

W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co na pewno da możliwość przekonać się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Okolica i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu mieszkania w dużym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców.  Decydując się na nabycie nieruchomości z rynku wtórnego mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. Czas jaki upłynął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.  Trochę gorzej sprawa wygląda w przypadku inwestycji deweloperskich, w przypadku, których stopień rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie mieszkania

Możliwość przystosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest istotną cechą warunkującą na jego atrakcyjność.
Na tym polu dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” proponują również możliwość przeprojektowania mieszkania według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz powiązanych z nim opłat.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo przebudowa mająca na celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niewykonalny. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 - 3% wartości transakcji.

Jak widać, żeby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego, a wtórnego, należy prawidłowo zidentyfikować swoje potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych elementów, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.