Parę słów w temacie polskiego rynku mieszkaniowego

123prawo.jpegLokalny rynek nieruchomości wciąż się zmienia. W różnych częściach miasta tworzą się nowe osiedla. Wystarczy sprawdzić w Internecie, jak wielka jest obecnie ilość propozycji sprzedaży. Wpisując chociażby mieszkania Wrocław, otrzymuje się setki stron ogłaszających się pośredników jak i pojedynczych kontrahentów. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie brak popytu. Ludzie są coraz bardziej ostrożni w podejmowaniu długofalowych postanowień , zwłaszcza takich, które w znaczący sposób przetrzebią ich portfel. Dziś miesięczna spłata kredytu hipotecznego to przeważnie 1500-1800zł, a brak pewności uwarunkowań ekonomicznych nie pomaga końcowym ustaleniom.

Zakończenie 2012 roku spowodowało ożywienie ze względu na końcówkę ministerialnego programu dopłat. Mnóstwo małżeństw musiało zdążyć zakupić dom po niższej cenie. Przyszły rok może przynieść stagnację na rynku. Nie tylko zbliżający się kryzys, a w konsekwencji spadek nowych miejsc pracy, będzie wpływał na zastój w kwestiach kupna-sprzedaży, ale i czekanie na nieznany do końca program rządowy. Przy okazji kończącej się Rodziny na Swoim dużą popularnością cieszyły się mieszkania z pierwszej ręki. W ostatnich miesiącach sprzedawcy ścigali się w promowaniu projektu, po to by jeszcze rzutem na taśmę, sprzedać ile się uda.

Przyszły rok może być już dla sprzedawców niekorzystny. Duże firmy zajmujące się handlem są mniej skłonne do obniżek niż prywatni właściciele, dla których stosunkowo zawyżone koszty firm deweloperskich mogą być szansą, na którą czekali. Tak jak bez pomocy pośrednika trudno było im sfinalizować transakcję, tak teraz sytuacja może zamienić się na ich korzyść.

A deweloperzy wcale tak chętnie nie zamierzają schodzić z proponowanych cen. Być może uwarunkowania i rynek zweryfikuje tę kondycję i wymusi na nich dalsze obniżki, pomimo to na duże spadki nie ma co liczyć. Deweloper poniósł wysokie nakłady finansowe i przez to musi zarobić… Nieruchomości Wrocław to dziś głównie sprzedaż mieszkań. Wydaje się, że domy dla mieszkańców Wrocławia przestały być dostępne. Nie dziwi to szczególnie, ponieważ ich koszt jest często sporo wyższy niż np. mieszkania na kilkunastoletnim osiedlu. Równie mało ważna staje się położenie. Już nie patrzymy na to gdzie zamieszkamy, ale czy w ogóle uda nam się otrzymać kredyt i wyszukać odpowiednią nieruchomość.